Çocuklar İçin Felsefe (P4C) Eğitmen Eğitimi (Onlin

P4C- ÇOCUKLAR İÇİN FELSEFE GİRİŞ MODÜLÜ

Bu eğitim, dünyada P4C olarak bilinen Çocuklar İçin Felsefe pedagojisini öğrenmek ve deneyimlemek isteyenlere yönelik geliştirilmiştir. Eğitimin temel amacı katılımcıların P4C pedagojisinin amaç, kavram ve uygulamaları ile tanıştırmaktır. Eğitim, aktif öğrenme, katılım ve pratiği ön plana alır

P4C Giriş Modülü felsefi soruşturmaları yönetmeniz, P4C ile tanışmanız için bir giriş niteliği taşımaktadır. Uygulayıcı olarak felsefi soruşturmaları kolaylaştırıcı olarak yönetmeniz için ikinci modül eğitime temel sağlar.

İkinci modül eğitimini, pandeminin seyrine göre İzmir, İstanbul ve Ankara’da sınıf içi eğitimleri olarak gerçekleştirilmeyi düşünüyoruz. Burada sınıfla birlikte karar almayı doğru buluyoruz. 

1.     P4C Giriş Modülü

• P4C oturumunu yönetmenin teknik ve stratejilerini öğrenirler.

• P4C ölçme ve değerlendirme araçlarını öğrenirler.

• P4C’nin dünyadaki örnekleri ile tanışırlar.

• Dünyadaki P4C kaynaklarından haberdar olurlar.

• P4C’nin dayandığı Soruşturma Topluluğu Modeli’nin teorik ve pratik temellerini kavrarlar.

• Bir soruşturma topluluğunun parçası olmayı deneyimlerler.

• Düşünmeyi fiziksel hale getiren oyunlar ve sınıf içi aktiviteleri ile eğlenceli bir öğrenme ortamı yaratmayı öğrenirler.

• Çocuk edebiyatını P4C’de kullanmayı öğrenirler.

• Dünyadan ve Türkiye’den farklı P4C uygulama filmleri görürler ve analiz ederler.

Mekan:  Zoom Meetings
Eğitim Süresi: 20 saat
Katılımcı Sayısı: 
16 Kişi
Eğitim Ücreti: 1150TL (Ödemenizi kredi kartıyla buradan yapabilirsiniz. 
https://iyzi.link/AFlcXg

Pazartesi, Çarşamba 18:30-21:30 (7 buluşma, 20 saat)

26,28 Ekim, 2, 4, 9, 11, 16 Kasım 2020

İletişim:
Yılmaz Murat Bilican

(533) 250  62 29

ONUR BAKIR KİMDİR?
Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünden mezun olduktan sonra, aynı üniversitede felsefe bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bu süreç içerisinde, Finlandiya’da University of Jyvaskyla’da ve Amerika’da SUNY Binghamton University’de konuk öğrenci olarak çalışmalarda bulundu. Halen Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde doktora eğitimini sürdürüyor.

Çocuklar İçin Felsefe’nin Türkiye’de yaygınlaşması için eğitmen eğitimleri, felsefe dersleri veriyor ve çocuklarla felsefe atölyeleri düzenliyor. Türkiye’de Çocuklar İçin Felsefe eğitmen eğitimini başlatanlardan biridir. İlk eğitmen eğitimini Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirdi. FİDE Okulları’nda 2.sınıftan 6.sınıfa kadar felsefe derslerini yürütüyor. Çocuklar ve yetişkinlerin felsefenin araçlarını etkili bir şekilde kullanarak daha yaratıcı, özgür ve mutlu bireyler olarak yetişmesi için çalışıyor.
Aynı zamanda belgesel film yönetmeni olan Onur’un, yönetmenliğini yaptığı Hazır Ol! adlı belgesel 2016 yılında 35. İstanbul Film Festivali’nde En İyi Belgesel Ödülü’nü aldı. Yeni belgeselini Türkiye’deki eğitim sistemi üzerine hazırlıyor.

Onur Bakır
bakironur@gmail.com