Dil’le Muhabbet Atölyesi

DİL’LE MUHABBET

Eğitmen: İbrahim Metin

1/8/15/22/29 Aralık 2017, 5 Ocak 2018, Saat: 19-21,00

Dil’e gelen ele gelir: Yazmak’la, Yazı’yla, Anlatmak’la, Dil’le, Dil’in Bilgisi’yle ilgili olanların mutlaka izlemesi gereken 6 ders!

 İÇERİK / PROGRAM

BUNLARI BİLSEN NE OLUR, BİLMESEN NE OLMAZ?

Dil Nedir? ►Dilin Doğuşu Üzerine ►  Dille İlgili Temel Yaklaşımlar ► Dil ne anlatır? ► Bellek – Dil İlişkisi ► Yazı ►Yazı – Dil İlişkisi ►  Alfabe ne değildir ► Gerçek – Dil İlişkisi ► Bellek – Dil İlişkisi ► Anlam ► Anlam nedir? ► Ses ► Ses Söyler mi Gösterir mi? ► Kelime ► Kelimelerin Doğumu – Ömrü – Ölümü ►

“Kelimelerin hafızası var mı?”

……………………………………………………………………………………………………………….

BUNLARI BİLSEN NE OLUR, BİLMESEN NE OLMAZ?

Türkçe’nin Dilbilgisi ►Yapı ► Yapsak ne olur çeksek ne olur? ► Adlar – Eylemler ► Kelime çeşitleri – Kelime grupları ► Cümle Bilgisi ► Anlatım Bir dilin içinde kaç dil: “günlük dil- piyasa dili- gönül dili” ► “edebî” olanın dili ► Anlatım teknikleri ► Ne Anlatmak, Niçin Anlatmak, Nasıl Anlatmak? ►Yazma Düzeltme Pratikleri

“Yaratıcı yazarlık diye bi’şey yok! Becerebilirsen ne güzel.. beceremezsen yazamazsın!”


İbrahim Metin Kimdir?
İbrahim Metin Balıkesir doğumlu. İzmir’de büyüdü. İzmir Atatürk Lisesi’ni bitirdikten sonra Türk Dili ve Edebiyatı ve Sosyoloji okudu. 2000’li yılların başında wesvese dergisi’ni çıkardı. Trockyablues müzik grubunu kurdu.Tiyatro müzikleri ve çocuk şarkıları yazıp besteledi. Uzun yıllar öğretmenlik yaptı. Değişik dergilerde şiirleri yazıları yayımlandı. İbrahim Efendi Tabletleri 1- “tımarhane yazıları” İbrahim Efendi Tabletleri 2- “şiirler hikayeler şeyler” adlı yayınlanmış iki kitabı var.

İletişim
www.yuksekoda.org
Adres: 1486 Sok No: 6 Alsancak/ İzmir
Tel: 533 2506229
Not: Atölye çalışmalarımız en az 6 en fazla 12 kişi ile yapılacaktır. Katılımcı sayısı 12’yi geçtiği durumda başvuru önceliği dikkate alınacaktır. Başvuruların yetersiz kalması durumunda atölye bir hafta sonraya ertelenecektir.