Handmade Photobook Atölyesi

WORKSHOP
PHOTOBOOK INCELEMELRI
&
HANDMADE PHOTOBOOK YAPIMI
Fotoğraf çekmenin (Fotoğraf yapmak değil) bir düğmeye basmak kadar kolay olduğu günümüzde, internet ortamında günlük dolaşıma sunulan ‘GÖRSEL” miktarı ile oluşan ‘Devasa Sanal Çöplükler”den ‘ DÜŞÜNCE DÜNYAMIZI ‘ korumanın bir yolu da ‘ KİTAP’ lardır.
Görsel anlatımın bir dil olduğunu ve bunu kitap haline getirmenin belli kriterlerinin olduğunu biliyoruz.
Evet işte bu diyebileceğimiz bir “PHOTOBOOK” için iyi bir “DÜŞÜNCE ‘ , bunu destekleyen iyi bir “LAYOUT” , bunu hayata geçirecek işini iyi yapan bir “YAYINCI” ve birlikte çalıştığı iyi bir ‘MATBAA’ olmazsa olmazlardandır.
Peki bu kadar şanslı değilsek ne yapmalıyız?
Kendimiz, kendi kitabımızı yapabiliriz.

1.HAFTA :
Photobook Nedir ?
Bu hafta gecmisten gunumuze photobook yolculugu yaparak gecmisteki ve gunumuzdeki photobook orneklerini analiz edecegiz.
Dunyaca unlu taninmis Fotograf sanatcilarina ait ornekler uzerinden bir photobook nasil yapilir,nasil dizayn edilir, ‘ gorseller ve metin ‘ secimleri nasil yapilir sorularina cevaplar arayacagiz.Kisacasi olusturacagimiz bir PHOTOBOOK Iceriginde dikkat etmemiz gerekekn olmazsa olmazlari konusacagiz ve uygulayacagiz.

2.HAFTA
MATRERIAL HAZIRLAMA VE DESIGN
Kitabimizda yer alacak gorselleri ve yazilari secip dizayn asamasina kadar olan hazirligini yapacagiz.Ayni zamada format ve kapak belirleyecegiz ve bir ciltleme teknigi olan Elyapimi Japon Ciltleme Teknigini ogrenecegiz.
Ve tabiki LAYOUT .

3.HAFTA
Ciltleme Teknigi Uygulamasi
Kitabimiza son seklini vermeden once el becerisi kazanmak icin bir uygulama yapacagiz.Belirlemis oldugumuz ciltleme teknigi ile ilgili Pratik yapacagiz.

4.HAFTA
FOTOBOOK SON SEKLINI VERMEK.
3.hafta uygulamasini yaptigimiz ciltleme teknigini kitap haline getirmek icin ikinci hafta hazirladigimiz malzemeleri kullanarak kitabimiza son seklini verecegiz.

AHMET HELEKA
Fotograf Sanatcisi

Calismalarini ‘Bagimsiz Sanatci”olark surduren Ahmet Heleka, 2000 yilinda Gerrit Rietveld Academie , Amsterdam(Hollanda) fotograf ve video art egitimini tamamlayarak mezun olmustur.Calismalari, yurtdisinda ozellikle Hollanda da cesitli muze ve sanat galerilerinde (de Nieuwe Kerk,Amsterdam – Der Aa Kerk,Groningen -Stedelijk Museum,Zutphen …) sergilenen sanatci, fotograf ile ilgili olarak duzenlemis oldugu Seminer ,Workshop ve Fotograf Kurslarinda gorsel okur -yazarlik/ farkindalik egitimleri vermektedir.
Calismalarini halen Amsterdam ve Izmir’de surdurmektedir.

Kayıt ve Bilgi İçin
ymbymb@gmail.com
0533 250 62 29
yuksekoda.org
instagram: @yuksekoda