Lacan Dersleri

LACAN DERSLERİ:
Psikanalitik Mirasa Temel Bir Giriş
Eğitmen: Mehmet Edip Yıldız

1-8-15-22 Mart 2019
Saat: 19.00-21.00
 
20.. Yüzyılın kuskusuz en tartışmalı kuramları arasında yer alan psikanalist kuruma bir o kadar da tartışma yaratan yeniden okumasıyla yön veren Fransız düşünür psikanalist ve psikiyatr Jacques Marie Emile Lacan; kuramının temelinin oluşmasında Felsefe, antropoloji, sanat ve edebiyatın olanaklarını sınırsız bir şekilde kullanmıştır.
Freud’un psikanalitik ve psiko-sexel gelişim kuramının iskeletini alıp kullanarak, Kant, Hegel, Spinoza Saussure gibi filozofların düşünsel planlarını harmanlamış ve döneminin sosyal bilimcilerin tuğlalarıyla bilinçdışına dilsel, simgesel, sistematik, psişik açıklamalar getirmiştir.
Lacan, geliştirdiği kuramıyla, özneyi, cinsiyeti, arzuyu, oedipus’u ve fallus’u yeniden tanımlayarak, bizzat dil üzerinden yapısal olana karşı etkileyici bir sistem kurmuştur.
Tam da bu noktada, “Jacques Lacan: Psikanalitik mirasa Temel Bir Giriş” seminer dizisi, psikanalizin Lacanyan okumasının temeli ve yapısı üzerine tanımlayıcı olmak gibi bir amaç taşımaktadır.
 
1. HAFTA: FREUD’UN MİRASI “ Bir düşünce unutulduğunda nereye gider”?
2. HAFTA: ÖZNE VE BİLİNÇDIŞI “Bilinçdışı ötekinin söylemidir”.
3. HAFTA: OEDİPUS, FALLUS VE KASTRASYON “Cinsel ilişki diye bir şey yoktur”.
4. HAFTA: LACAN’IN MİRASI “En bozucu rahatlık entelektüel rahatlıktır”.


Mehmet Edip Yıldız kimdir?
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde Sosyoloji, İstanbul Üniversitesinde Felsefe lisans eğitimini tamamlamıştır. Adnan Menderes Üniversitesinde Lisansüstü eğitimini almıştır. İstanbul Kavram MYO ve Avrasya Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. Yıldız, akademik çalışmalarını bağımsız olarak sürdürmektedir.
 
Kayıt ve Bilgi için
Tel:0533 250 62 29 (sadece WhatsApp)
Mail: ymbymb@gmail.com
Instagram @yuksekoda
Facebook Yüksek Oda sayfası
Adres: 1469 Sok No 6 Alsancak/ İzmir