Masal ve Arketip

Masal ve Arketip / Varoluş Amacı
Eğitmenler: Sıla Topçam / Efe Elmas
24 Eylül /1/8/15 Ekim 2019
Saat: 19.00-21.30
Ücret: 270 TL

İnsan, Dünya üzerinde var olduğu yüzbinlerce yıldır karşılaştığı sorunlar karşısında çözüm üretmeyi başarmış, hayatta kalmış ve bu çözümleri sözel geleneklerle, masallarla, mitlerle, efsanelerle bir sonraki nesle aktarmıştır. İnsanın doğadan koptuğu anda ruhunda başlayan varoluşsal sıkıntı ise günümüze kadar uzanır. Ben kimim? Ne yapmam gerekiyor? Neden burdayım? Neden böyle hissediyorum? “Neden farklıyım?” ya da “Neden sıradanım?” gibi sorular birçok insanın dönem dönem sorduğu sorulardır…

Bu seminer serisi ile 4 buluşmada varoluş amacını sorgulayacağız ve varoluşumuzun keşfi sırasındaki engelleri irdeleyerek onları aşma konusunda binlerce yıldır süre gelmiş atalarımızın tavsiyelerine kulak vereceğiz. Etkinlik, bir masal anlatımı sonrasında masalın sembolik yorumlaması ve onu takiben çember etkinlikleri içermektedir.

İlk buluşmada bir Antik Yunan miti ile “Şüphe” ve “İnanç” kavramlarını sorgulayacağız. İkinci buluşmada Amerika yerlilerinin kadim bir masalı ile konfor alanında çıkmayı ve maceraya atlamayı konuşacağız. Üçüncü buluşmada efsaneler çağında bir Avrupa efsanesi ile varoluş amacımızı arayışta yolumuzu engelleyen dış seslerin neler olduğu üzerine tefekkür edeceğiz.

Dördüncü buluşmada ise normların dışına çıkmayı sınırları aşan bir Türk masalı ile tartışacağız.

  1. Hafta – Şüphe
  2. Hafta – Konfor Alanı
  3. Hafta – Dış Sesler
  4. Hafta – Norm Dışı

Kayıt ve Bilgi için
Tel: 533 2506229
eposta: ymbymb@gmail.com
instagram: @yuksekoda
www.yuksekoda.org 

Sıla Topçam Kimdir?

İzmir’de 1986 yılında doğdu. Tiyatro eğitimini 2008 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları, Oyunculuk Bölümü’nde tamamladı.  Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisans programından 2019 yılında “Masal Anlatıcılığı ve Günümüz Masal Anlatıcılığında Hazırlık Süreçleri” başlıklı teziyle mezun oldu. 2008 yılından itibaren çocuk ve gençlik oyunlarında rol aldı. 2014 yılında masallarla ve masal anlatıcılığı ile tanıştı ve çalışmalarını anlatıcılık alanında yapmaya devam etti.  Farklı anlatıcılık ekollerini deneyimlemek ve bakış açısını genişletmek amacıyla çeşitli eğitimler aldı.  Ayşe Nilgün Arıt’tın “Maya Şaman Öğretisi Eğitimi” çalışmalarına katılması, hayatına ve anlatıcılık sanatına şamanik bakış açısı ile bakma şansını sundu, çalışmalarında farklı bir yön çizmesinin kapılarını açtı. Efe Elmas’tan masalların ve mitlerin simge ve arketipleri üzerine aldığı eğitimler anlatıcılık alanında derinleşme imkanı sundu. Efe Elmas ile birlikte masal ve yorumlama çalışmaları düzenlemektedir.

İzmir Devlet Tiyatrosu bünyesinde yönetmenliğini Gürol Tonbul’un yaptığı Bizden Masallar projesinde Nohut Oğlan ve Şahmeran Masalları ile seyirci karşısına çıktı. Projenin prova ve çalışma aşamalarının sonucunda, masal anlatıcılığı performans sanatı ile birleştirilerek yeni bir ifade biçimi geliştirildi. Nohut Oğlan masalı ile 2018 Türkiye – Tayland Karşılıklı Kültür Yılı etkinlikleri kapsamında Tayland’da Türkiye’yi temsilen bulundu. “Bizden Masallar” halen İzmir Devlet Tiyatrosu’nda,  cezaevlerinde, köy okullarında, festivallerde anlatılmakta olup çocuklar ve yetişkinler için sahnelenmeye devam ediyor. İzmir, İstanbul ve Ankara’da “Düş Zamanı Masal Anlatımları” ve içeriği tez çalışmasından ve anlatıcılık deneyimlerinden oluşan “Masal Kapısı Masal Anlatıcılığı Eğitimini düzenlemeye devam ediyor.

Efe Elmas Kimdir?
1989 yılında İzmir de doğdu. 2007 yılında Bornova Anadolu Lisesinden, 2011 yılında Celal Bayar Üniversitesi Gıda mühendisliği bölümünden mezun oldu. İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsünde yüksek lisansta Gıda Virolojisi alanında çalışırken hayatına farklı bir yön çizmeye karar verdi. Şu anda Dokuz Eylül Üniversitesi’nde “Kadın Çalışmaları” alanında yüksek lisans yapmakta ve mitoloji masal ile ilgili tez çalışmalarına devam etmektedir. Erken yaştan beri hem bilime hem bilinmeyene meraklı olan Efe Elmas, her iki alanda da çeşitli konularda araştırmalar yapmıştır. Antropoloji, kadim inançlar ve ritüelleri ile gelenekleri, dinler tarihi, rüyalar, şifa teknikleri, mitoloji ve masal araştırmaları, modern arketipler, toplumsal cinsiyet, sembolizm (simgebilim) ile simgesel yorumlama ilgi alanlarından bazılarıdır. Araştırmalarını 2008 yılından beridir çeşitli internet dergilerinde paylaşmaktadır.
Maya Şamanı ve Yazar Ayşe Nilgün Arıt hocasıyla 2013 yılında tanışması itibariyle hayatına ve maneviyata dair merakına bambaşka bir yön vermiş ve içsel arayışını derinleştirmiştir. İnsanlığın en eski iletişimi olan, sözel gelenekle aktarılan, sembolik lisanı da temsil eden “Kadim Lisan”’da 2016 yılından beridir çalışmalarını paylaşmaktadır. Kadim Lisan’da ve çeşitli mekanlarda mitler, eski inançlar ve masallarla ilgili seminerler vermektedir. Masal anlatıcısı Sıla Topçam ile masallar üzerine ortak atölyeler ve eğitimler gerçekleştirmektedirler.