Müziği Nasıl Dinliyoruz?

Müziği Nasıl Dinliyoruz?
Eğitmen: Sarp Keskiner
16 Mayıs
Saat: 19.00-21.00
 
Müziğin, birbirine uyumlu sesler ve ritimler toplamı olduğunu düşünürsek hayatınızda müzik için özel bir yer açmıyor olsanız bile, günlük hayatta beraberce tınlayan birçok sese istemsiz olarak maruz kalıyorsunuz. Bu da anlık olarak sizi etkiliyor, zihninize etki etmese bile bedeninizin titreşimine alabildiğine etki ediyor. Bu atölye daha geniş duyabilme, müziğe olabildiğince uyumlanabilme, beraber ivmelenme deneyimlerini interaktif bir biçimde yaşatmayı hedefler.
iki saatlik program :
Eril müzikler / Dişil Müzikler kavramını Rollling Stones parçaları ile deneyimleme.
“Claudine” Rolling Stones
“Miss You” Rolling Stones
 
Eskiden bir mutfak cihazı reklamında free cazz, otomobil reklamında be bop parçası duyabiliyorken, günümüzde reklamlarda kullanılan müziğin, güven vermek (klasik müzik), reggae veya salsa (tatil), garage rock (gençlik), bağlama klarinet (memleketim), Roman havası – fasıl (rakı içme isteği), buzuki (Ege, tatil, güneş, huzur, rakı) vs… lanse edilen ürüne göre arzulanacak erkek – kadın imajınızı / tercihinizi -biliçaltınıza kodlamak gibi farklı etkilerine odaklanılmış olması.
 
Türk filmlerindeki alem sahneleri:
Oysa bu parça ünlü yönetmen John Carpenter’ın “Assault On Precinct 13”ün tema müziği “The End”
https://www.youtube.com/watch?v=dXg4aywDkWc
Kovalamacalarda çalan funk ve soul: Oysa bunlar sadece Blaxploitation kod kopyası idi
“A San Fransisco müziği!”
“Light Up Or Leave Me” Traffic (oysa grup İngiliz)
https://www.youtube.com/watch?v=XQgQYwqn_gQ
 
Sentez müzikler ve doğal bileşenli müziklerin farkları ve dinleme algılama biçimlerimiz.
 
Hiç unutamadığımız bir anda size eşlik eden müzik nedir? (toplu dinleme- interaktif analiz)
Beraber ivmelenmek: Mekenasal müzik, kayıt teknolojileriyle müzisyen ve dinleyicin kopması, 1950 sonrası mekânsal müzikle beraber tekrar dinleyici ve müzisyenin ve dinleyicinin yitirdiği bağlamsal bütünlüğe tekrar kavuşması.
 
Ses sürüsü olarak nitelendirdiğimiz müzikal kompozisyonun temel unsurları:
Boşluk
Zaman bölen ritim
 
Sıcak ve Soğuk müzik
Kuzey ve Güney Müziği
(interaktif) Moondog: https://www.youtube.com/watch?v=TMyjoYGGlNw
Tinariwen: https://www.youtube.com/watch?v=VoPPMktXCEI
 
Titreşim nedir ve bizi nasıl titreştiriyor
Beraber dinliyoruz ve bu müziklerin ne hissettirdiğini tartışıyoruz
Mardin II” Red Abizianas
“Pain” Sarp Keskiner
“Matador” Sarp Keskiner
“Lolita Strut” Sarp Keskiner
(Toplu değerlendirmeler)
 
Nasıl daha geniş duyabilir ve daha iyi uyumlanabiliriz ? Şamanik deneyimler ve yöntemler üzerinden bir uygulama yapıyoruz.
 
Sarp Keskiner Kimdir?
1990 yılında araştırmacı yazar – müzisyen kimliği ile profesyonel kariyerine başlayan Sarp Keskiner, 1993’ten bu yana yazarlık, editörlük, radyoculuk, prodüktörlük ve etkinlik tasarımı gibi alanlarda yurtiçi ve yurtdışında pek çok proje gerçekleştirdi. Bugüne dek İstanbul Blues Kumpanyası, Moe Joe, Noksan, Saska, Yuri Skies, Skip Lakes, Red Abizianas, Kırıka ve Great Republic Of South gibi kurucusu / prodüktörü olduğu müzik projeleri ile onu aşkın albüm kaydeden ve sayısız sahne performansı gerçekleştiren sanatçı; bugüne dek Alvin Youngblood Hart, Ali Farka Touré, Honeboy Edwards, Philadelphia Jerry Ricks, Roomful Of Blues, WC Clark, Nappy Brown, Eddie Kirkland gibi blues efsaneleri ile çalma şansına erişmiştir. Editörlük, yazarlık, prodüktörlük ve kültür politikaları alanındaki çalışmalarına İzmir ve İstanbul’da devam etmektedir.
 
rezarvasyon için: 0506 771 13 14