Müziğin Sınırları ve Analitik Dinleme

Müziğin Sınırları ve Analitik Dinleme
Eğitmen: Tayfun Bilgin 17-24 Şubat 2020 Saat: 19.00-21.00
Ücret: 180 TL

Müzik yaşamımızda pek çok yerde ve pek çok şekilde karşımıza çıkan ve bırakın sapiens’i bizden önceki hominoid türlerde bile izleri bulunan bir olgu. Bunun yanında üzerine konuşulması pek sevilen, her zaman popüler yanını korumuş bir iletişim biçimi. Kimi örnekleriyle bir sanat dalı, kimi örnekleri ile hayatı katlanılır kılan bir sarf malzemesi. Bunca içiçeliğe rağmen, müzik hakkındaki fikirlerimiz ve duygu ve düşüncelerimiz bir subjektif bir alandan çıkmakta oldukça zorlanır. Kimin hangi müziği niye sevdiği, hangi müziğin kaliteli, hangisinin yüksek sanat, hangisinin sıradan, hangisinin batakhane müziği olduğu üzerine çok kalem oynatılan, hemen hemen herkesin bir fikir sahibi olduğu konulardır.

Konunun genişliğine kıyasla özet sayılabilecek bu ilk sunumumuzda bir adım geriye atıp büyük resmi inceleyeceğiz. Müziğin ontolojisi, sessizlikle ve gürültüyle olan sınır komşuluğu, kültürlenme süreçlerinin müzikal beğeniler üzerine nasıl etki ettiği konuşacağımız şeylerden sadece bir kaçı.

Hepimiz aynı müziği mi duyuyoruz? Hepimiz aynı şekilde mi duyuyoruz? Müzik dinlemede kişisel becerinin ya da yatkınlığın rolü nedir? Farklı müzikal lezzetler nasıl oluşur? Peki ya biz müziği dinlerken müziği üreten müzisyenler onu nasıl algılıyor? Müzik sanıldığı kadar soyut mu? Bu ve benzeri sorular alanımızı çizmede bize yardımcı olacak.

Bunlar yanında ikinci haftaki buluşmamızda müzik-görsel ilişkisi, popüler kültürün kilit taşı olarak müzik, müziğin diğer sanat dallarıyla ilişkisi, müziğin kimlik işaretleyicisi olarak kullanımı sohbetimizde konu edilecek. Müzik hakkındaki bildiklerimizi değiştirecek, bilmediklerimizi ekleyecek bu ikişer saatlik iki söyleşi için Yüksekoda’da buluşalım.

Tayfun Bilgin Kimdir?
Marmara Üniversitesi'nde Sinema-Tv eğitimi aldıktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Müzik Bilimleri bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Halen Dokuz Eylül Üniversitesi Film Tasarımı bölümünde doktora çalışmasını sürdürmektedir. 2008 yılından beri İzmir Ekonomi Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi'nde dersler vermektedir.
Dersleri temel olarak filmde ses kayıt teknikleri, filmde müzik kullanımı ve yapım yönetim konularındadır. Akademisyenliğinin yanında yirmi beş yıldır sayısız grupla sahne almış bir müzisyendir, radyo jingle'ları ve belgesel müzikleri hazırlamıştır.

Bilgi ve kayıt için 0533 250 62 29 @yuksekoda www.yuksekoda.org