Sinema ve Psikanaliz/ Bergman Sineması

INGMAR BERGMAN SİNEMASI – I -

“İnsan Ruhunun Haritası”

Dersler Zoom Üzerinden Online/interaktif olarak yapılacaktır.

Eğitmen: Burak Bakır
30 Haziran / 7 / 14 / 21 Temmuz 2020
Saat: 21.00-23.00
Ücret: Toplam 270 Tl
Kredi kartıyla ödeme için tıklayınız
https://iyzi.link/AFaAIA

 “Benim oyunum, bir oyuncunun sahneden inerek izleyicilerin arasındaki bir eleştirmenin boğazını sıkmasıyla başlar. Oyuncu, küçük kara deftere not ettiği tüm aşağılamaları okuduktan sonra, izleyicilerin üzerine kusarak dışarı çıkar ve beynine bir kurşun sıkar.” Bergman - 1964

 Yüksekoda’da düzenlediğimiz sinema atölyeleri, online olarak Bergman sineması ile devam ediyor. Bu atölyede, kuşkusuz sinema tarihinin en önemli yönetmenlerinden birisi olan Bergman’ın özellikle uluslararası üne kavuştuğu 1960’lardaki dönemine odaklanmaya çalışacağız. Bergman filmlerini bir yandan estetik, teatral, felsefi, psikanalitik düzeylerde anlamaya çalışırken, diğer yandan da utanç, yargı, sessizlik, inanç gibi kavramlara odaklanacağız.

1.     HAFTA – Wild Strawberries / Yaban Çilekleri – 1957

2.     HAFTA -  Through A Glass Darkly / Aynanın İçinden – 1961

3.     HAFTA -  Persona – 1966

4.     HAFTA - Shame / Utanç - 1968

Burak Bakır Kimdir?
Burak Bakır 1972 yılında Manisa’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümünden “Yeni Emperyalizm ve Çağdaş Hollywood Sineması” başlıklı teziyle mezun oldu. Aynı üniversitede “Sinema ve Psikanaliz” konulu tezi ile masterını tamamladı. Master tezi daha sonra kitaplaştırılarak “Sinema ve Psikanaliz” adıyla Hayalet yayınları tarafından basıldı. “Sinemada Gerçekçiliğin Yeniden değerlendirilmesi” üzerine doktora tezini hazırladı. 2008 yılından beri Film Tasarımı Bölümü’nde ders vermektedir. Verdiği derslerden bazılar: Dünya Sinema Tarihi, Film Kuramları, Sinema Estetiği.

Bilgi ve Kayıt için
Tel: 0533 2506229
ymbymb@gmail.com
Instagram: @yuksekoda
www.yuksekoda.org