Sinema ve Psikanaliz / Kubrick

SİNEMA VE PSİKANALİZ ATÖLYESİ -I-
KUBRICK SİNEMASI: SEMPTOM OLARAK İNSAN
Eğitmen : Burak Bakır
30 Eylül-7-14-21 Ekim
Saat:19.30-21.30

Sinema ve Psikanaliz atölyesi bu yıl yönetmenler ve kavramlar üzerinden devam ediyor.
Bu atölyeler boyunca bir yanan Sinema Nedir? sorusuna verilmiş olan cevapları anlamaya çalışacağız, bir yandan da sinema üzerinden kendimize yönelik sorgulamayı sürdüreceğiz.
Gene temel olarak Lacancı psikanaliz çerçevesinde ilerleyecek olsak da, hem sinema tarihini, estetiğini inceleyecek hem de farklı çerçevelerde ideoloji eleştirisinden, göstergebilimsel çözümlemeye kadar farklı alanlarda hareket edeceğiz. İlk atölye Kubrick sineması üzerinden gidecek; insanın mekanikleşmesinin, kendi kurduğu mekanların nasıl tutsağı haline geldiğinin, nasıl kendi kendisinin bir semptomu haline geldiğinin sinemasal anlatısını inceleyeceğiz.
1. HAFTA – GÖZLERİ TAMAMEN KAPALI
2. HAFTA – SHINING
3. HAFTA – BARRY LYNDON
4. HAFTA – OTOMATİK PORTAKAL

Burak Bakır Kimdir?
Burak Bakır 1972 yılında Manisa’da doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümünden “Yeni Emperyalizm ve Çağdaş Hollywood Sineması” başlıklı teziyle mezun oldu. Aynı üniversitede “Sinema ve Psikanaliz” konulu tezi ile masterını tamamladı. Master tezi daha sonra kitaplaştırılarak “Sinema ve Psikanaliz” adıyla Hayalet yayınları tarafından basıldı. “Sinemada Gerçekçiliğin Yeniden değerlendirilmesi” üzerine doktora tezini hazırladı. 2008 yılından beri Film Tasarımı Bölümü’nde ders vermektedir. Verdiği derslerden bazılar: Dünya Sinema Tarihi, Film Kuramları, Sinema Estetiği.

Kayıt ve Bilgi için
Tel: 533 250 62 29
eposta: ymbymb@gmail.com
instagram: @yuksekoda
www.yuksekoda.org