Yaratıcı Yazarlık atölyesi

YARATICI YAZARLIK ATÖLYESİ
Eğitmen: Betül Yılmaz
21 Aralık 2019 başlangıç 12 Hafta
Saat: 15.00-17.00
Ücret: 600 TL

Her sanat dalının matematiği vardır, elbette yazmanın da… Nasıl ki, zihnimizdeki ezgiyi notalara aktarmayı, bir objeyi resmetmek için kalemle ölçü alıp onu kağıda yansıtmayı öğreniyoruz; anlatacağımız öykü kişilerinin ölçüsünü almayı, onu okura doğru aktarmayı da bilmemiz gerekir.

Yazarlık atölyeleri sanıldığı gibi sadece yazar yetiştirmek, yazarlık tekniklerini öğretmek için değildir. Belki bundan daha önemli işlevi; iyi okur yetiştirmektir. Atölyemizde süresince sadece yazmayı değil, doğru okumayı öğrenecek, beraber yazacak, yazdıklarımızı paylaşacak, birbirimizin ilk okurları olacağız.

PROGRAM

Kişileştirme – Karakter yaratmak
Karakteri okura tanıtmak
Toplumsal boyut – Düşünsel boyut
İlginçlik ve İnandırıcılık
Yoğunluk ve Devingenlik
Çatışma
Olay nedir, nasıl oluşturulur?
Atmosfer yaratmak
Kurgu yapmak – Olay Dizisi nasıl oluşturulur?
Bakış açısı karakterini seçmek
Fanteziyi güçlendirme
Dil
Diyalog
Uygulama çalışmaları

BETÜL YILMAZ KİMDİR?

İlk ve orta öğrenimini İzmir Karşıyaka’da tamamladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık Anasanat Dalı’ndan 1997 yılında mezun oldu. Aynı yıl Yüksek Lisans öğrenimine başladı. 2001 yılında uzmanlığını aldı ve çeşitli sanat merkezlerinde yaratıcı yazarlık dersleri vermeye başladı. Yazarlık atölyelerinin yanı sıra, Karşıyaka Halk Eğitim Merkezi’nde tiyatro öğretmeni olarak çalışmakta, oyun yazıp yönetmektedir.

Bilgi  ve Kayıt için
0533 250 62 29
eposta: ymbymb@gmail.com
web: yuksekoda.org
facebook / instagram: @yuksekoda